Dnia 29 grudnia 2016 r Uchwałami Nr 47/2016 i Nr 48/2016 Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej zatwierdziła nowe Regulaminy dotyczące rozliczania kosztów ciepła i podgrzania zimnej wody.
Zgodnie z wnioskiem Zarządu SM dotychczasowy „Regulamin rozliczania kosztów ciepła ….” został rozdzielony na dwa Regulaminy:
- Regulamin określający zasady rozliczania kosztów gospodarki cieplnej i ustalania opłat za centralne ogrzewanie dla mieszkań i lokali użytkowych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce,
- Regulamin określający zasady rozliczania kosztów i ustalania opłat za podgrzanie wody użytkowej dla mieszkań i lokali użytkowych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce.
Regulaminy obowiązują od 1 stycznia 2017 roku i będą dotyczyły rozliczeń kosztów ciepła począwszy od roku 2017 !
Nowy regulamin – w zakładce: sprawozdania i regulaminy.
W celu przybliżenia i wyjaśnienia nowych zasad rozliczania kosztów centralnego ogrzewania przedstawiamy najważniejsze zagadnienia z tym związane:
W związku ze zmianami w Prawie Energetycznym, które obowiązują od 1 października 2016 roku (Dz.U. z 2016 r, poz. 831) zaszła konieczność dostosowania „Regulaminu określającego zasady rozliczania kosztów i ustalania opłat za centralne ogrzewanie dla mieszkań i lokali użytkowych …” do nowych przepisów.
Rozliczanie kosztów podgrzania zimnej wody będzie się odbywało na dotychczasowych zasadach – zgodnie z zapisami „Regulaminu określającego zasady rozliczania kosztów i ustalania opłat za podgrzanie wody użytkowej dla mieszkań i lokali użytkowych w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce”
Zmieni się sposób rozliczania kosztów centralnego ogrzewania.
Zamontowane w mieszkaniach elektroniczne podzielniki kosztów ciepła umożliwiają odczyt ilości ciepła emitowanego przez poszczególne grzejniki oraz średnią roczną temperaturę w pomieszczeniach.
W związku z tym mamy możliwość zastosowania rozliczenia kosztów ciepła wg metody uwzględniającej oba odczyty.
Koszty ciepła wynikają z faktur od dostawcy – Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sokółce, które obciąża SM na podstawie zawartej umowy i zgodnie z przepisami Prawa Energetycznego.
Na koszty te składają się:
MW – moc zamówiona - ta opłata jest ponoszona co miesiąc przez cały rok kalendarzowy w równej kwocie i jest swego rodzaju „abonamentem” za zapewnienie gotowości dostawy odpowiedniej ilości ciepła. Jej wysokość nie jest związana z wielkością pobranej przez mieszkańców ilością ciepła. Ten koszt będzie rozliczany wg powierzchni mieszkań. Jest to koszt stały.
Ponieważ ciepło dostarczane w okresie grzewczym do danego budynku (węzła) jest zużywane na ogrzanie pomieszczeń użytkowanych wspólnie – (klatki schodowe, korytarze) 10% tych kosztów będzie również rozliczane proporcjonalnie na wszystkie mieszkania wg powierzchni jako koszt stały.
Koszty zmienne (GJ) wynikające z poboru energii cieplnej w okresie grzewczym wyliczane są w oparciu o odczyty GJ z liczników na poszczególnych węzłach. GJ – to jednostka określająca ilość ciepła.
Koszty ciepła danego węzła będą rozliczane w następujący sposób:
- koszty mocy zamówionej (MW) + 10% kosztów zmiennych (GJ) będą rozliczane wg powierzchni mieszkań (m2)
- pozostałe koszty zmienne (GJ) będą rozliczane w proporcji:
- 40% - wg komfortu cieplnego (wg średniej temperatury rocznej w pomieszczeniu odczytanej z podzielników,
- 60% - wg wskazań jednostek z podzielnika.
Nie ulega zmianie sposób stosowania współczynników redukcyjnych – czyli za położenie mieszkania w budynku i za wielkość grzejnika.
Średnia temperatura odczytana z podzielnika będzie służyła do wyliczenia jednostek tzw. komfortu cieplnego.
Suma rozliczeń obu jednostek będzie stanowiła koszt zużycia ciepła w mieszkaniu.
Zastosowanie takiego sposobu rozliczenia powoduje przede wszystkim uwzględnienie przenikania ciepła przez ściany, ciepło oddawane przez nieopomiarowane rury, gałązki.
UWAGA!
- Nowe zasady rozliczania ciepła będą miały zastosowanie do kosztów ponoszonych w 2017 roku.
- Rozliczenie kosztów ciepła za 2016 rok odbywa się na dotychczasowych zasadach.